Každý z členů rodiny má před sebou vlastní výzvy. Rozdíl mezi výzvou a krizí je v množství prostoru a zdrojů, které ke zvládnutí máme. V časech krize se často projevuje naše nejhorší já. Nemáme dost sil a energie na to být v naší nejlepší formě, a tak v lepším případě zanedbáváme, v horším ubližujeme lidem a věcem kolem sebe. Výzvou, která před každým z partnerů stojí, je zkusit dát maximum prostoru a podpory tomu druhému. Mít trpělivost s jeho tempem, s jakým se vyrovnává se situací a s jeho negativními emocemi. I skupina cestuje podle nejpomalejšího člena. V opačném případě ostatní členy rodiny přitlačíme ke zdi a donutíme je ukázat své nejhorší já.
I když naše partnerské vazby skončily, zbyla jiná vlákna naší pavučiny, která jsou pořád spletena a potřebují být nadále pevná. Často jsou takovými společnými zájmy bývalých partnerů děti, kamarádi, nebo firma. Klíčem k úspěchu je důvěra a čitelnost. Je těžké udržet si důvěru v záplavě negativních emocí. Pokud nenecháme vyhrát pochybnosti a obavy, jestli to ten druhý s námi myslí dobře, pak táhneme za jeden provaz a naše společné zájmy jsou v dobrých rukou.
Před partnery stojí také další výzva, a tou je zvládnutí efektivní komunikace. Výměna informací, plánování a koordinace je nevyhnutnou součástí kooperativního rodičovství. Zpravidla uměli rodiče komunikovat už za trvání vztahu a jde spíše o obnovení a přenesení způsobů domlouvání do jiných oblastí života. Avšak pro některé rodiče to však může být doslova země neznámá, protože doposud fungovali na jiném principu.
Samostatnou kapitolou jsou noví členové rodinného systému – noví partneři a jejich děti.
Nástroje rodičů při řešení partnerského konfliktu
Více informací
VYHLEDEJTE POMOC ODBORNÍKA
Čím dřív si začnete věci vyjasňovat pro sebe i s druhým, tím více pozitivních emocí, fungujících vazeb a procesů můžete zachovat.
SPOLUPRACUJTE
Je téměř jisté, že se Vám rady odborníků nebudou poslouchat dobře. Možná Vám bude připadat, že jsou proti Vašim zájmům. Tohle je období Vašeho života, kdy je lepší nechat se vést za ruku, než nadělat spoustu chyb pod tlakem všeho těžkého, co nyní prožíváte.
ŽIVOT NENÍ JEN TADY A TEĎ
Lítý boj nic nevyřeší. Byla doba, kdy byl pro Vás ten druhý milovaným, i když možná jen na krátko. Mějte úctu ke svému minulému životu, přestože můžete mít pocit, že to byl omyl.
DŮKAZY NECHTE SPÁT
Mějte úctu především sami k sobě a neplýtvejte čas a energii na shromažďování důkazů o tom, jak je ten druhý špatný. To koneckonců víte a je jedno, na kolik procent je to objektivní pravda. Tohle Vám a Vašim dětem život nespraví.
VYUŽIJTE VŠECH NABÍZENÝCH MOŽNOSTÍ KE SMÍRNÉMU ŘEŠENÍ
I Vy máte zřejmě kus viny. Třeba za to, že jste to dlouho neřešil/a. Dívejte se dopředu, tam je Váš život. Staré si vyříkejte, zavřete a jděte dál. Neplýtvejte svůj život soudním bojem.
ÚPLNÁ DOHODA NENÍ JEDINÉ ŘEŠENÍ
Možná se dnes dokážete dohodnout jen na některých věcech. I to se počítá. Později zvládnete víc a víc.
ROZSUDEK NENÍ ŽIVOT
Vaše dohoda je víc než rozsudek. Jestli se v budoucnu dohodnete jinak, nikoho nezajímá, že rozsudek nebudete dodržovat. A současně samotný rozsudek bez domluvy, jak ho naplníte, není řešením.
NEVYUŽÍVEJTE PRÁVNÍKY JAKO ZBRANĚ V BOJI
Pocit, že jeden je lepší rodič, nezakládá žádné právo a vlastně nikoho nezajímá. Děti běžně žijí s různými rodiči. Nikdo to nezkoumá a nehodnotí, jestli jsou dostatečně dobří, aby děti mohli vychovávat. Při rozvodu to není jiné. Kromě mimořádně závažných patologií a zanedbávání péče ohrožující život a zdraví, je každý rodič v pořádku.
SVĚŘENÍ DÍTĚTE DO PÉČE NEZNAMENÁ ABSOLUTNÍ MOC A PRÁVO ROZHODOVÁNÍ
Naopak to především Vás zavazuje domlouvat se s tím druhým, a to jak před zákonem, tak morálně před Vašimi dětmi. Myslete na to už dnes.
BUĎTE PŘÍKLADEM
Naučte Vaše děti další věc – jak se řeší problém. Dáte jim další dar do života.